Vissza Előre Tartalom

7. A maradék 1%

7.1 Virtuális Memória

Annak ellenére hogy a Linux már 1 megabájt RAM-mal is képes futni, minél több memóriád van annál jobb. Az X Window például nem fog a gépeden futni, ha nincs legalább 8 mega memóriád. Ha például további virtuális memóriát szeretnél definiálni, akkor root-ként begépelve a

# dd if=/dev/zero of=/swapfile bs=1024 count=8192
# mkswap /swapfile 8192
# sync
# swapon /swapfile

sorok további 8 mega virtuális memóriát bocsátanak rendelkezésedre. Az utolsó sort szerkeszd be az /etc/rc.d/rc.local fájlba is hogy a swapfájl a következõ belépéskor is elérhetõ legyen, vagy pedig tedd a lenti sort az /etc/fstab fájlba.

/swapfile   swap   swap   defaults

7.2 A tar és gzip programok használata

A Unix alatt van néhány széles körben használt program fájlok tömörítésére és archíválására. A tar program archíválja a fájlokat de nem tömöríti (Linux alatt a '-z' opcióval tömöríti is ;-). A

$ tar -cvf <archive_name.tar> <file> [file...]

sor egy új archív fájlt készít. Ha egy archív fájlt szeretnénk kicsomagolni, a

$ tar -xpvf <archive_name.tar> [file...]

sorral tehetjük meg. Ha az archív fájl tartalmára vagy kíváncsi, akkor a

$ tar -tf <archive_name.tar> | less

sorral nézegetheted. Ha tömöríteni szeretnél akkor a compress és gzip programok állnak rendelkezésedre, bár a compress elavult, és jobb ha nem használod. A megfelelõ parancsok

$ compress <file>
$ gzip <file>

egy .Z (compress) vagy .gz (gzip) kiterjesztésû tömörített fájlt készítenek. Ezek a programok egyszerre csak egy fájlt képesek tömöríteni. A kitömörítéshez használd a

$ compress -d <file.Z>
$ gzip -d <file.gz>

sorokat és O.K.U.

Az arj, zip és unzip segédprogramok szintén elérhetõk. A .tar.gz vagy .tgz (tar programmal archívált, majd gzip-pel tömörített fájl) ugyanolyan gyakoriak a Unix világban mint a .ZIP fájlok a DOS alatt. A .tar.gz tartalmát a következõ sorral nézheted meg:

$ gzip -dc <file.tar.gz> | tar tf - | less

7.3 Programok telepítése

Elsõként is: a programok telepítése a root feladata. Néhány Linuxos programot mint .tar.gz vagy .tgz archív fájlt hozzák forgalomba speciálisan elõkészítve, így a / (gyökér) könyvtárból egyszerûen kitömöríthetõk a

# gzip -dc <file.tar.gz> | tar xvf -

paranccsal. A fájlok a megfelelõ könyvtárba kerülnek a kitömörítés során, amelyek ha nem léteznek akkor a folyamat automatikusan létrehozza õket. A legtöbb disztribúció (pl: Debian, Redhat, Caldera, Slackware) ezenfelül felkínál speciális "csomagoló" programokat is (pl: dpkg, rpm, pkgtool), amik felhasználó-barát felületet, szolgaltatásokat biztosítanak.

A többi .tgz fájlt nem érdemes a / könyvtárból telepíteni, ezek rendszerint egy "programnév" nevû könyvtárat és a könyvtárban további fájlokat/könyvtárakat tartalmaznak. Egy követendõ szabály, hogy ezeket a programokat /usr/local/ könyvtárból érdemes telepíteni. És feltetlen olvasd el a telepítéshez tartozó dokumentációt (általában a README, INSTALL nevû fájlok). Emellett néhányuk mint C vagy C++ forrás kerül forgalomba, amit le kell fordítanod, hogy futtatható kódot kapj. A legtöbb esetben elegendõ a make parancs kiadása. Természetesen ehhez szükséged van egy gcc fordítóra, amit minden Linux disztribúció tartalmaz.

7.4 Tippek amik nékül nem boldogulsz

Parancs kiegészítés: ha a parancs gépelése közben megnyomod a <TAB> billentyût akkor az automatikusan kiegészül. Például ha van egy igen_hosszú_fájlneved amit le akarsz fordítani, akkor elegendõ begépelni mondjuk, hogy gcc igenthi<TAB>, a fájlnév kiegészül. Ha több olyan fájlod van ami hasonlóan kezdõdik, akkor elegendõen sok karakter begépelésével elkerülheted a többértelmûséget.

Lapozás: Nyomj SHIFT + Page Up billentyûket és ekkor a képernyõn tudsz visszafelé lapozni néhány oldalt, amennyit a video memóriád enged.

Képernyõ frissítés (reset): Elõfordulhat hogy egy bináris fájl cat vagy more paranccsal való megjelenítése során tele lesz a képernyõ mindenféle szeméttel. Gépeld be vakon a reset parancsot ami rendbe teszi a dolgokat, vagy a következõ karaktersorozat is segít: echo CTRL-V ESC c RETURN.

Szöveg másolása: konzolon lásd alább, X alatt a jobb egérgombbal kijelölheted a szöveget (továbbá pl. általában 2 klikk a szót, három a teljes sort kijelöli), majd a középsõ (vagy a 2 szélsõ) egérgombbal átmásolhatod oda, ahova akarod. Valamint létezik egy xclipboard nevû program is (csak szövegekre), de ne tévesszen meg a lassú válaszideje.

Egér használata: telepítsd a gpm programot, ami egy egér meghajtó konzolhoz. Hasonlóan használhatod, mint fent, s akár a virtuális konzolok között is használhatod.

Üzenetek a kerneltõl: nézd meg root-ként a /var/adm/messages vagy a /var/log/messages fájlt, hogy miket üzent a kernel, beleértve a rendszerindulást is.

7.5 Hasznos programok és parancsok

Ez a lista az általam kedvelt programok gyûjteménye természetesen. Elõször is, hogy hol találhatók. (Felteszem hogy tudtok az Interneten keresni, tudjátok az ftp-t, archie-t használni.) A három legfontosabb cím: sunsite.unc.edu, tsx-11.mit.edu, and nic.funet.fi Légyszíves használjátok a legközelebbi tükrözést.

Jöjjenek akkor a progik:

7.6 Gyakori kiterjesztések és ezekkel kapcsolatos programok

Valószínûleg már egy csomó fájlkiterjesztéssel találkoztál. Az egzotikus fajtákon kívül (pl. font fájlok stb.) íme egy lista, hogy mi micsoda.


Vissza Előre Tartalom