Vissza Előre Tartalom

4. Hajlékony-, merevlemezek és további hasonlók

4.1 Eszközmeghajtók használata

Bár valószínûleg még soha nem gondolkoztál el rajta de a DOS FORMAT A: parancsa sokkal több munkát végez el mint ami elõszörre tûnik. Valójában, ha kiadsz egy FORMAT parancsot, akkor az a következõket végzi el: fizikailag formázza a lemezt, létrehozza az A:\ könyvtárat (vagyis létrehoz egy fájlrendszert), elérhetõvé teszi a felhasználó részére a lemezt ('mount'-olja a lemezt).

Ez a három lépés Linux alatt elkülönítve jelenik meg. Lehetséges hajlékonylemezeket DOS-os formátumban is használni, bár más és jobb formátumok is elérhetõk -- például a DOS formátum nem enged meg hosszú fájlneveket. Íme álljon itt, hogyan kell egy lemezt elõkészíteni (szükséged lesz root-ként ténykedned):

Most már kiveheted a lemezt a meghajtóból. Természetesen az fdformat, és mkfs parancsokat csak a formázatlan lemezekre kell kiadni, a már korábban használtakra nem. Ha a B: meghajtót akarod használni, akkor az fd1H1440 és az fd1 formákat kell használnod a példában szereplõ fd01440 és fd0 formák helyett.

Minden amit eddig használtál az A: és B: meghajtóval kapcsolatban azt most a /mnt-tal használhatod. Példák:


DOS                                     Linux
---------------------------------------------------------------------

C:\GUIDO>dir a:                         $ ls /mnt
C:\GUIDO>copy a:*.*                     $ cp /mnt/* /docs/temp
C:\GUIDO>copy *.zip a:                  $ cp *.zip /mnt/zip
C:\GUIDO>a:                             $ cd /mnt
A:>_                                    /mnt/$ _

Szükségtelen mondani, hogy ami érvényes a lemezekre érvényes bármely meghajtóra is, amit csak el tudsz képzelni; például ha egy másik merevlemezt, vagy esetleg egy CD0ROM meghajtót akarsz elérni. Vess egy pillantást a meghajtók listájára a /dev könyvtárban. Álljon itt, hogyan kell egy CD-ROM-ot elérni:

# mount -t iso9660 /dev/cdrom /mnt

Ez volt a "hivatalos" módja, hogy egy lemezt elérhetõvé tegyünk, de van még trükk raktáron. Mivel kissé idegesítõ lehet, hogy minden egyes alkalommal 'root'-tá kell vállnunk, hogy egy hajlékonylemezt vagy CD-ROM-ot elérhetõvé tegyünk, ezért ez minden felhasználónak megengedhetõ a következõ módon:

Mostantól egy DOS-os floppy, egy ext2 formátumú floppy illetve a CD-ROM 'mount'-olása így is történhet:

$ mount /mnt/a:
$ mount /mnt/a
$ mount /mnt/cdrom

A /mnt/a, /mnt/a: és a /mnt/cdrom könyvtár minden felhasználó által elérhetõ. Én úgy találtam, hogy nem root-ként a /mnt/a-ba való íráshoz szükségesek a következõk közvetlenül a floppy elõkészítése után:

# mount /mnt/a
# chmod 777 /mnt/a
# umount /mnt/a

Kérlek jól jegyezd meg, hogy ha bárki 'mount'-olhatja a lemezeket, az egy nagyobb biztonsági lyuk.

4.2 Mentések

Most, hogy már tudod, hogy kell a floppy-t és az egyéb eszközöket kezelni, lássuk, hogyan készíthetsz mentéseket. Több szoftver is létezik, amelyek segítik ezt megvalósítani, de a legegyszerûbb módja annak, hogy egy többkötetes mentést végezz a következõ (persze root-ként):

# tar -M -cvf /dev/fd0H1440 /mentendo_konyvtar

Elõtte bizonyosodj meg arról, hogy a hajlékonylemezek már meg vannak formázva és rendelkezel kellõ mennyiségû üres lemezzel. A mentés visszatöltéséhez helyezd be az elsõ floppy-t a meghajtóba és és írd a parancssorba a következõket:

# tar -M -xpvf /dev/fd0H1440


Vissza Előre Tartalom